It is January and it is another cold one in Latvia I am not in Riga but I do know what a cold winter day or night feels like. And in 1991 it was a cold January. Still, most people in Latvia (including me) remember it with special warmth because it was also a time of campfires and hot tea and passionate living.

I wish I had the kind of good memory my dad has. He always fills me in with details since some of those events 25 years ago are starting to blur. In January 1991, my beautiful city of Riga was filled with barricades – all around the Old City, around any important government building, around the national TV and Radio stations… The barricades were built with an amazing speed and determination, using anything that could create an obstacle. Huge blocks, tractors, public buses, piles of wood…

We were in the middle of Latvia’s peaceful independence movement. The previous year in 1990, the Latvian government with the overwhelming support of the people had voted to restore the independence of Latvia. It had been occupied by the USSR for many decades but everyone could sense – now is the time for freedom! For many people it felt like ‘now or never’.

People were also afraid the Soviet power will not go without a fight. Nobody knew what to expect. It was a critical time and it was obvious that there will be provocations to restore the control of Moscow. The worst provocations came that month, January of 1991, when the Soviet tanks attacked the main television tower in Vilnius, Lithuania. 14 people died and the news went around the world. As the news reached Latvia, Latvian government and the people reacted quickly and started building the barricades to protect government buildings. Thousands of people gathered in Riga.

I remember watching the news from Vilnius, shocked at seeing a tank run over a young man. Was this really happening? Will this happen in Riga, too? Everyone knew that the people stand no chance against the mighty Soviet army. What do you do when you are so powerless? Nobody had taught us about non-violent resistance. Most had never studied the methods of Gandhi  or Martin Luther King Jr but somehow we all knew what to do. We knew that the barricades are no obstacle for the tanks. We would be a human shield and if the tanks came, then the whole world would see what kind of regime was the USSR.

There were many Western journalists in the Baltic Sates. This was before cell phones, internet and social media but the communication was swift and effective. I asked my dad how did we communicate back then? He replied, “Don’t you remember there were pay-phones everywhere? And people used land lines?”

My mom was the activist in the family… If you ever knew her, you would know what a gentle woman she was but she could get really passionate when it mattered! I don’t think I had ever seen my mom so determined and unafraid. My grandmother told me that in one of the meetings where things got rough with the police and she could get arrested, my grandmother tried to talk her out of it. Telling her to go home because she had three children to raise. My mom had replied that she is not worried because my dad will do a fine job raising us. I doubt if she had asked my dad for his opinion…

So my mom and I went to Riga as soon as we heard that something needed to be done. I don’t remember the details but I do remember that we walked around the streets, talking to other people, watching the campfires being built, people starting to bring out food to those who were out of town. Big tractors appeared on the small streets and the barricades were built. We spent the whole night and next day went home.

Then it was my dad’s turn. The men from our village got organized to ‘protect’ the national television tower. They would stay there day and night, sitting around the fire and trying to keep warm. I visited him once or twice and remember thinking, “This is like the movies. Women visiting the men on the front lines and bringing them food and drinks and news from home.”

Well, it was not a movie (even though it sometimes seems so unreal) and I was just a normal high school student. Guess how much time did I spend studying that year? It helped that the teachers were ‘distracted’ from their responsibilities, too…

And then there is another important detail I remember. The churches! They were open day and night and served as the place of rest, refreshments and, most crucially, the place of prayer. Many people who had never stepped inside a church, were there. Riga has many beautiful old church buildings and they really served their purpose then. Places of peace and hope and faith in the One who is above all this ‘madness’. Peace in the midst of fear and anxiety. Hope and prayer that it will not get violent and that freedom will come peacefully. Trust in God Almighty because there was nobody else to trust.

And our trust and hope was not disappointed…

bk24_barricades_in_riga_boriss_kolesnikovsx

Photo by Boris Kalesnikov

Latviskais variants:

Ir kārtējais aukstais janvāris. Šobrīd neesmu Rīgā, bet varu iedomāties aukstas dienas un naktis. Un 1991. gada janvāris arī bija auksts. Taču mēs to atceramies ar zināmu siltumu, jo domājam par ugunskuriem, karstu tēju un dzīvi ar pilnu krūti.

Žēl, ka man nav tik laba atmiņa kā tētim. Viņs vienmēr atgādina kādas detaļas , bet man šie notikumi pirms 25 gadiem jau sāk zaudēt nianses. Atceros, kā mana mīļā Rīga piepildījās ar barikādēm. Turklāt tas notika tik ātri. Betona bloki, traktori, autobusi, malkas grēdas…

Atceros arī to sajūtu, kas virmoja gaisā – tagad vai nekad. To neziņu, kas būs tālāk.

Mājās skatījāmies ziņas (man liekas, toreiz televizors gandrīz netika izslēgts), un sāka rādīt kadrus no Viļņas. Tur bija kāds jauns puisis, varbūt pat mans vienaudzis, kuru sabrauca tanks. Vai tas tiešām notiek? Vai tas notiks arī Rīgā? Visi taču saprata, ka pret vareno Padomju armiju vienkāršā tauta nevarēs nostāvēt. Ko darīt, kad jūties bezspēcīgs? Neviens mums nebija mācījis par nevardarbīgu pretošanos vai Gandija, vai Martina Lutera Kinga metodēm, bet pēkšņi cilvēki zināja, kas jādara. Zināja, ka barikādes nebūs nekāds šķērslis tankiem. Bet aiz šīm ‘barikādēm’ būs cilvēku vairogs, un ja tanki brauks virsū, tad visa pasaule redzēs, kāda ir PSRS vara un sistēma.

Rīgā bija rietumu žurnālisti. Bet nebija mobilie telefoni, internets vai sociālie mediji. Tomēr ziņas izplatījās ātri un efektīvi. Es prasīju tētim, kā mēs toreiz sazinājāmies. Viņš atbildēja: “Vai tad tu neatceries maksas telefona automātus uz ielām? Un to, ka katram mājās bija telefons?”

Mūsu ģimenē vislielākā aktīviste bija mamma… Tie, kas viņu pazina, zin, ka mana mamma bija ļoti mierīga un maiga, bet viņa varēja kļūt ļoti dedzīga, ja kaut kas likās svarīgs. Nekad nebiju redzējusi mammu tik mērķtiecīgu, apņēmīgu un bezbailīgu. Pat vecmamma (kura ir vēl lielāka aktīviste) stāsta, ka vienā no mītiņiem, kur varēja izcelties kautiņš vai arī policija (toreiz milicija) kļuva draudīga, viņa mēģinājusi atrunāt mammu no iesaistīšanās. Lai ejot mājās, jo tev taču trīs bērni! Mamma esot atbildējusi, ka viņa neuztraucoties. Viņa uzticoties mūsu tētim, ka viņš mūs labi izaudzināšot. Šaubos, vai viņa prasīja tēta domas…

Mēs abas ar mammu braucām uz Rīgu tikko, kā dzirdējām, ka kaut kas ir jādara. Atceros, ka staigājām pa Rīgas centru, runājām ar cilvēkiem. Vērojām, kā rodas pirmie ugunskuri; kā rīdzinieki nes siltu tēju un ēdienu tiem, kas uz ielām. Mazajās ielās iebrauca lieli traktori un mašīnas, un visur barikādējās. Mēs pavadījām to pirmo nakti pilsētas centrā, un nākamajā dienā braucām mājās.

Tad bija tēta kārta. No Ķekavas un no tēta darba vietas tika noorganizēts, ka viņi ‘sargās’ televīzijas torni Zaķusalā. Tā viņi tur pavadīja vairākas dienas un naktis. Arī šēžot pie ugunskuriem. Mēs aizbraucām apciemot (lai gan bija tāda kā neizteikta pavēle, lai sievietes un bērni paliek mājās). Atceros, ka man bija sajūta, it kā es piedalītos kādā filmā. “Lūk, sievietes apciemo savus vīrus un dēlus frontes līnijā… aizved ēdienu un pastāsta, kas notiek mājās.”

Bet tā nebija filma, lai gan reizēm liekas tik nereāla pagātne, un es biju vienkārši viduskolniece. Skaidrs, ka par mācībām es toreiz daudz nedomāju. Izglāba tas, ka arī skolotāji daudz ‘nedomāja’ par saviem pienākumiem…

Un vēl viena ļoti svarīga lieta, ko atceros. Baznīcas! Tās bija atvērtas dienu un nakti. Kā patversmes, kur atpūsties, pagulēt, pasildīties, iedzert kaut ko siltu, un galvenais, aizlūgt par Latviju un mums pašiem. Daudzi, kas nekad nebija kāju spēruši baznīcā, bija tur, un vecie, skaistie Rīgas dievnami vistiešākajā veidā kalpoja savam mērķim. Vietas, kur rast mieru, cerību un ticību Tam, kurš ir augstāks par šo ‘trakumu’. Miers baiļu un uztraukuma atmosfērā. Cerība un lūgšana, ka nesāksies asinsizliešana, un ka brīvība atnāks mierīgā ceļā. Paļāvība uz Dievu Visspēcīgo, jo nav cita, kam uzticēties,

Un mūsu cerība un paļāvība un uzticēšanās nepievīlās…

One thought on “The barricades and my experience of nonviolent resistance

  1. Thanks for sharing this little insight into your fascinating life Ineta! I feel so privileged to know you and to have visited your country not once but twice over the years… and was able to spend some time learning the history of Latvia in a very vivid way at the Museum of the Occupation of Latvia in Riga…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s